19.9 C
Berlin
Salı, Ağustos 16, 2022
spot_img

Balkanlar’da Korona Yasakları

En Ağır Yasaklar Slovenya ve Hırvatistan’da

 

Sağlık sistemi kapasitesinin sınırlı olduğu Balkan ülkelerinde hükûmetler, koronavirüsle mücadele konusunda bir yandan artan vaka ve ölü sayıları diğer taraftan da salgın tedbirlerinin ekonomi üzerinde oluşturduğu baskı nedeniyle zor tercihler yapmak zorunda kalıyor.

 

Nüfusları itibarıyla ölüm ve yeni vaka sayılarının oldukça yüksek olduğu Balkan ülkeleri hükûmetleri, sokağa çıkma yasakları, kafe ve restoranların kapatılması ve yasaklara uymayanlara ağır cezalar içeren tedbirlere başvururken diğer taraftan da vergi indirimleri ve destek programlarıyla ekonomilerini ayakta tutmaya çalışıyor.

 

Hırvatistan’da Restoran ve Kafeler Kapatıldı

 

Koronavirüsle mücadele tedbirlerinin en ağır olduğu ülkelerden biri olan Hırvatistan’da hükûmet, radikal bir karara imza atarak tüm kafe ve restoranları Noel’e kadar kapatma kararı aldı.

 

Yeni vaka sayısının dün itibarıyla ilk defa 4 bin sınırını geçtiği ülkede tüm restoran ve kafelerin kapatılma kararı sonrası işletmeciler, hükûmetten vergi affı ve kiradan muaf tutulma talebinde bulundu. Index.hr’nin haberine göre birçok kafe ve restoran işletmecisi, yasakların açık alan ve terasları kapsayıp kapsamadığını dahi bilmediklerini ve bu şartlar altında firmalarının ayakta kalamayacağını açıkladı.

 

Hırvatistan’da son 24 saat içerisinde 4009 yeni vaka ve koronavirüs kaynaklı 51 ölüm gerçekleşti.

 

Slovenya’da Toplu Ulaşım Kaldırıldı

 

Vatandaşların yaşadığı belediyelerin dışına çıkmasına yasak getirmesiyle gündeme gelen Slovenya’da hükûmet, korona tedbirleri çerçevesinde toplu ulaşımı rafa kaldırdı. Okullarda uzaktan eğitime geçilen ve gıda satışı yapanlar hariç tüm dükkanlar kapatılan ülkede aynı ailenin fertleri olmayan herkesin toplanması da yasaklanmış durumda.

 

Slovenya’da son 24 saatte 1767 yeni vaka ve koronavirüs kaynaklı 46 ölüm kaydedildi.

 

Karadağ’da Saat 19:00-5:00 Arası Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanıyor

 

Koronavirüs tedbirlerinin en sert olduğu Balkan ülkelerinden olan Karadağ’da akşam 19:00 ile sabah 5:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı tatbik ediliyor. Yasağa riayet etmeyenler, bir yıla kadar hapis ve 600 ila 8 bin Avro para cezasıyla karşılaşabiliyor.

 

Karadağ’da son 24 saat içerisinde 508 yeni vaka ve 10 ölüm kaydedildi.

 

Kosova’da Yasaklar Bölgelere Göre Değişiyor

 

Sağlık sisteminin yetersizliği nedeniyle koronavirüsün dünyada en ölümcül olduğu ülkelerden biri olan Kosova’da salgın tedbirleri, bölgelerdeki duruma göre değişiyor.

 

Ülke, enfekte sayısı 100 Bin’de 151’i geçen beldeleri kırmızı, 100 Bin’de 76 ila 150 enfekte oranına sahip beldeleri sarı, 100 Bin’de 1 ila 75 enfekte olan beldeleri ise yeşil bölge olarak kategorize ederek bu bölgelerin her birinde farklı tedbirler tatbik ediyor.

 

Başkent Priştine’nin de aralarında bulunduğu kırmızı bölgelerde 19:00 ve 5:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

 

Kosova’da son 24 saat içerisinde koronavirüs nedeniyle 15 kişi hayatını kaybetti.

 

Sırbistan’da Uzaktan Eğitim Kararı

 

Koronavirüs tedbirlerinin nisbeten hafif olduğu Sırbistan’da restoran, kafe ve alışveriş merkezlerinin saat 18:00’e kadar açık kalmasına müsade ediliyor.

 

Sırbistan hükûmeti 26 Kasım’da aldığı kararla 5 ila 8. sınıflar arasındaki öğrencilerin öğrenimlerinin uzaktan eğitimle devam etmesine karar verdi.

 

Sırbistan’da son 24 saat içerisinde 7606 yeni vaka ve koronavirüs kaynaklı 51 ölüm kaydedildi.

 

Kaynak:zambak

Serdar
Serdarhttp://izinyolu-gurbetciler.de
Avrupa, Türkiye ve Dünyadan tüm haberleri, uluslararası ve ulusal haber kaynaklarını takip ederek, en son ve güncel haberleri sizlere sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

Sosyal Medyada Biz

302,659BeğenenlerBeğen
110,385TakipçilerTakip Et
60TakipçilerTakip Et
346,285TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
19,826AboneAbone Ol
- Reklam Alanı -spot_img

Son Konular

Language »