29.1 C
Berlin
Perşembe, Haziran 23, 2022
spot_img

Macaristan’da yabancı Araçlara 40% pahalı yakıt bugün onaylandı

Macaristan hükümeti, uzun zamandır uyguladığı ucuz yakıt politikasından gelen tepkiler ve olağanüstü hal ilanından sonra geri adım atarak yeni yasa çıkardı.

Yabancılar Macaristan’da yerli vatandaşlardan daha pahalı yakıt ikmali yapacak.

Bir litre Süper Benzin ve Dizel için 1,22 Euro Macaristan’da bu fiyat sadece ülke vatandaşları için geçerlidir. Ülkeye seyahat eden ve transit geçen yabancılar 40% daha fazla ücret ödemek zorunda.

AB ülkeleri bu ayrımcılık uygulamasına tepki gösterebilir.

Macaristan’daki yabancı sürücüler, otomobil yakıtı için yerli sürücülerden önemli ölçüde daha yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalacağı yasa dün(26.05.2022 / 23:00) gece yarısından kısa bir süre önce Macaristan Resmi Gazetesinde yayınlandı.

Bu uygulamaya göre, yabancı plakalı araçlar artık birinci sınıf benzin (95 oktan) ve dizel için resmi olarak sabitlenmiş 480 forint (1,22 Euro) fiyatı üzerinden yakıt alamayacak. Yabancı sürücüler yakıt için litresine yaklaşık 670 forint (1,70 Euro) ödemek zorunda.

Basında çıkan haberlere göre bu, resmi fiyatın ortalama 40% üzerinde. Sağcı Başbakan Viktor Orban’ın hükümeti geçen Kasım ayında benzin fiyatını resmen belirlemişti. İlk etapta 1 Temmuz’a kadar geçerli olacak düzenleme, sürücülerin dünya çapında artan akaryakıt fiyatlarından zarar görmemesini sağlamayı amaçlıyor.

Welt

Haber Ajansı
Haber Ajansıhttps://izinyoluhaber.com
Avrupalı Gurbetçi ve Vatandaşlarımıza iZiN YOLU ile ilgili her türlü Haber ve bilgiyi paylaşmaktayız.

Bir Cevap Yazın

Sosyal Medyada Biz

272,653BeğenenlerBeğen
93,689TakipçilerTakip Et
42TakipçilerTakip Et
299,355TakipçilerTakip Et
334TakipçilerTakip Et
15,596AboneAbone Ol
- Reklam Alanı -spot_img

Son Konular

Language »