7.5 C
Berlin
Salı, Mart 21, 2023

Open Balkan – Sırbistan, Arnavutluk ve K.Makedonya Sınırları kaldırıyor – AB nin Hoşuna Gitmeyecek bir Hamle

- Advertisement -

Sırbistan, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk Sınır kontrollerini kaldırıyor.

Sırbistan, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk, AB’ye katılımlarında iyi ilerlemiyor. Şimdi devletler işbirliğini genişletiyor. Bu, Balkanlar’ın her yerinde iyi niyetle karşılanmıyor.

Gelecekte Sırbistan, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk arasında artık sınır kontrolü olmayacak. Bariyerler 1 Ocak 2023’ten itibaren açık kalacak. Tutarlı basında çıkan haberlere göre, buna Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Kuzey Makedonyalı meslektaşı Zoran Zaev ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić tarafından Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te karar verildi.

Rama, işbirliğinin üç ülkenin arzuladığı AB üyeliğine de hizmet etmesi gerektiğini söyledi. Arnavutluk Başbakanı, “Sınırlarımız içinde birbirimize sırtımızı dayamak için hiçbir nedenimiz yok” dedi. “Yarın AB’de yapacağımızı bugün bölgede yapmaya başlıyoruz.” Sırbistan Cumhurbaşkanı Vučić, 1 Ocak 2023’ten itibaren sınırların hala olacağını ancak vatandaşlarımızın artık dayanamayacaklarını söyledi. Açılış “tarihi bir an” olacak.

Üsküp’teki toplantı, Sırbistan’ın Novi Sad kentinde Ekim 2019’da “Mini-Schengen” adı altında kurulan üç ülkenin girişiminin sonucuydu. Girişimin adı artık »Açık Balkan« olarak değiştirildi. Federal eyaletlerin ticaret odaları tarafından düzenlenen konferansa yüzlerce girişimci katıldı.

Kosova’daki Sözler

Başlatıcılar ayrıca Kosova ve Bosna-Hersek’i de dahil etmek istediler, ancak bu ülkeler reddetti. Kosova Başbakanı Albin Kurti, ülkesinin katılmak istemediğini doğruladı. 2020’de söylediği gibi, Belgrad’ın “dördüncü bir Yugoslavya” yaratma niyetinden korkuyor.

Ayrıca politikacılar, ülkelerinin işgücü piyasalarını birbirine açmasını, üçlü dış ticareti kolaylaştırmasını ve afet kontrolünde birlikte çalışmasını sağlamak istiyor. Karşılık gelen niyet beyanlarını imzaladılar.

AB eleştirisi

AP haber ajansına göre, üç devlet başkanı da son zamanlarda AB ile zorlu katılım müzakerelerinden duydukları hoşnutsuzluğu dile getirdi. Kuzey Makedonya 2005’ten beri Birlik üyeliğine aday olmasına karşın, Yunanistan’ın direnişinin ardından Bulgaristan yakın zamanda yeni müzakerelere karşı çıktı.

Kuzey Makedonya Başbakanı Zaev, AB’nin bir üye ülke ile sorunları çözmedeki başarısızlığından söz etti. Zaev, “Avrupa fikrine aykırı, AB’nin çıkarlarına aykırı” dedi.

kaynak:spiegel

- Advertisement -
- Advertisement -

En son haberler

Sirbistan Horgoš Gümrüğü – Araçtaki tüm boşluklar Uyuşturucu Haplarla doldurulmuş

Sırbistan - Macaristan Horgoš Sınır Kapısında geniş Çaplı bir aramada bir Araçın her Bölmesini Uyuşturucu Maddesi olarak bilinen Haplar...
- Advertisement -

Bunlarıda okumalısınız

ilgili haberler