-0.7 C
Berlin
Cumartesi, Ocak 28, 2023

Almanya – Elektronik Hastalık Raporuna geçiliyor – eAU hakkında Bilmeniz gerekenler

- Advertisement -

Almanya. Hasta Raporunda Değişiklik. Hasta Raporu: Ocak 2023’ten itibaren dijital Hasta Raporu böyle olacak.

Sarı Raporlar Tarih oluyor. 2023’ten itibaren hastalık izni tamamen dijital olacak. Ancak bu her sigortalı için geçerli değildir. Hangi istisnaların olduğunu ve gelecekte hasta olarak nasıl bildirileceğini açıklıyoruz.

Hasta bildiriminde bulunma şekli aynıdır: Bir çalışan olarak, hastalık nedeniyle işe gelmediğinizi öncelikle derhal işvereninize bildirirsiniz. Gerçek hasta raporu size doktorunuz tarafından verilmeye devam edecektir.

Ocak’tan itibaren değişenler: Muayenehane, eAU’yu düzenlendiği gün sağlık sigortası şirketine kendisi iletir. Ve sağlık sigortası şirketiniz de, eğer erişmek isterlerse, verileri işvereninizin kullanımına sunar.

Ayrıca hastalık nedeniyle devamsızlık durumunda işveren derhal bilgilendirilmelidir. Hastalık raporunun  süresi de bildirilmelidir.

2023’ten itibaren hastalık raporu böyle olacak;

  1. İşvereni bilgilendirirsiniz: Hastalık durumunda, iş kaybınızı derhal işvereninize bildirmek en iyisidir.
  2. Doktora gidiyorsunuz: Tedavinizi yürüten doktorunuzdan iş göremezlik belgesi almaya devam edeceksiniz.
  3. Doktor sağlık sigortası şirketine bilgi verir: Hastalık raporu durumunda, muayenehane eAU üzerinden sağlık sigortanıza bilgi verir.
  4. İşveren eAU’yu sağlık sigortası şirketinden alır: İş kaybınızı işvereninize bildirir bildirmez ve hastalık izni verilir verilmez, İK departmanı sağlık sigorta şirketinizden elektronik hastalık izni talebinde bulunabilir.

Resim:Bundesärztekammer

- Advertisement -
- Advertisement -

En son haberler

Avrupa Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Iniş ve Çöküş – Türkiye Rekora doğru gidiyor

Avrupanın ve Türkiyenin 2023 için Gayri Safi Yurtiçi Hasılası nasıl olacak? Geçen yılın başındaki birçok olumsuz tahmine rağmen, Avrupa'daki genel...
- Advertisement -

Bunlarıda okumalısınız

ilgili haberler