2.9 C
Berlin
Cuma, Ocak 27, 2023

Hırvatistan, Yeni Yıl Günü’nde AB’nin sınırsız Schengen bölgesine katılıyor

- Advertisement -

Eski bir Yugoslav Cumhuriyeti olan Hırvatistan, Yeni Yıl Günü tam gece yarısı Schengen bölgesine katıldı. Macaristan ve Slovenya ile olan geçişlerdeki tüm sınır kontrollerinin iki ayrı törenle kaldırılmasına ve insanların serbestçe hareket etmesine yol açtı.

Hırvatistan, insanların sınır kontrolleri olmadan hareket etmesine izin veren Schengen bölgesinin 27. üyesi oldu.

Artık sınır kuyruğu yok

Değişiklikten sadece bir gün önce, sınır polisinin rutin bir şekilde pasaport ve belgeleri dağıttığı, Slovenya ile olan yoğun sınır kapısında arabaların sıraya girdiği görülebiliyordu.

Bu sınır, Hırvatistan ve Slovenya’nın 1991’de Yugoslavya’dan ayrılmasından bu yana 31 yıl boyunca kaldı. Yoğun sezonda insanlar sınırı geçmek için burada saatlerce beklerdi.

Ancak saatler sonra, Slovenya Devlet Başkanı Natasa Pirc Musar, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sıradan bir sokaktan geçer gibi bu sınırı birlikte geçtiler.

Bu arada AB üyesi olmayan ülkeler Bosna ile Sırbistan arasındaki sınırda durum farklı.

Hırvatistan ve Sırbistan arasındaki Tovarnik sınır kapısında da, Hırvat sınır polisi bölgeyi her gün tarayarak Sırp tarafından geçen yasadışı göçmenleri arıyor.

Tovarnik sınır kontrol noktasındaki Komutan Yardımcısı Ivan Peliç, önlerindeki zorluklarla başa çıkma yetenekleri hakkında güven verici düşüncelerini paylaştı.

- Advertisement -
- Advertisement -

En son haberler

Avrupa Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Iniş ve Çöküş – Türkiye Rekora doğru gidiyor

Avrupanın ve Türkiyenin 2023 için Gayri Safi Yurtiçi Hasılası nasıl olacak? Geçen yılın başındaki birçok olumsuz tahmine rağmen, Avrupa'daki genel...
- Advertisement -

Bunlarıda okumalısınız

ilgili haberler