2.1 C
Berlin
Cuma, Şubat 3, 2023

BOSNA HERSEK AVRUPA BİRLİĞİ YOLUNDA!

- Advertisement -

Avrupa Birliği Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün bir dönüm noktasına daha ulaştık.

Avrupa Birliği yolu açık! 14 temel önceliğin vatandaşların yararına gerçekleştirileceğine dair büyük umut ve beklentilerimiz var.” ifadesini kullandı. AB üyesi ülkelerin liderlerinin, 15 Aralık’ta düzenlenecek AB Zirvesi’nde kararı onaylaması bekleniyor.

AB Konseyi, 23 Haziran’da Bosna Hersek’e aday statüsü vermeye hazır olduğunu belirtmiş, bu amaçla Komisyonu, belirlenen 14 temel önceliğin uygulanması hakkında rapor sunmaya davet etmişti. Varhelyi de 12 Ekim’de Avrupa Parlamentosunda yaptığı, Komisyonun 2022 Genişleme Raporu sunumunda, “potansiyel aday” ülke durumundaki Bosna Hersek’e “aday ülke” statüsü verilmesi yönünde teklifte bulunulduğunu duyurmuştu. Adaylık statüsü, bir ülkenin uzun yıllar sürecek AB’ye katılım sürecindeki ilk adımı oluşturuyor.

Bir ülkeye aday statüsü verilmesinden sonra koşulların yerine getirilmesi şartıyla ilerleyen aşamalarda katılım müzakereleri başlıyor. Katılım müzakerelerinin başlaması bazen yıllar alabiliyor.

- Advertisement -
- Advertisement -

En son haberler

Almanya, Hollanda ve İngiltere Başkonsolosluklarını geçici olarak kapattı

Hollanda ve İngiltere’nin ardından Almanya’da  İstanbul Taksim Gümüşsuyu’ndaki Başkonsolosluğu'nu geçici olarak kapattı. Konsolosluk ve vize işlemleri olanlar için işlemler geçici...
- Advertisement -

Bunlarıda okumalısınız

ilgili haberler