-0.7 C
Berlin
Cumartesi, Ocak 28, 2023

Alman Devi Audi Elektrikli Arabalara Geçiyor!

- Advertisement -

Alman araba firması Audi, 2026 yılından itibaren sadece elektrikli otomobil üreteceğini duyurdu. 2029 yılına kadar tüm fabrikalarında en az bir elektrikli model üretmeyi hedeflediklerini ve yeni tesisler kurmak yerine mevcut fabrikalarını elektrikli araç üretimi için kullanılabilir hale getirmek istiyor.

Zamanla içten yanmalı modeller bantlardaki yerlerini elektrikli modellere bırakacak. Alman firması, 2026 yılından itibaren sadece elektrikli otomobil tanıtımı yapacaklarını ve 2033 yılından itibaren içten yanmalı modellerin yer almayacağını açıkladı. Audi, 2025 yılına kadar 500 milyon Euro gibi büyük bir yatırımla tüm çalışanlarını elektrikli otomobil konusunda eğitim vereceğini açıkladı. Şirketin Böllinger Höfe (Almanya) ve Brüksel (Belçika) tesislerinde şu anda elektrikli otomobillerin üretimi gerçekleşiyor.

Ingolstadt (Almanya) tesisinde ise önümüzdeki yıl Audi Q6 e-tron üretimine başlanacak. 6 yıl içinde ise Neckarsulm (Almanya), San José Chiapa (Meksika) ve Győr (Macaristan) tesislerinde de elektrikli modeller üretilecek. Audi ve Çinli büyük ortağı FAW’ın Çin’de yapımı devam eden bir üretim tesisi bulunuyor. Buranın inşaatının ise 2024 yılında bitmesi hedefleniyor. Çin’deki bu tesis tamamen elektrikli Audi modellerinin üretildiği ilk fabrika olacak.

- Advertisement -
- Advertisement -

En son haberler

Avrupa Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Iniş ve Çöküş – Türkiye Rekora doğru gidiyor

Avrupanın ve Türkiyenin 2023 için Gayri Safi Yurtiçi Hasılası nasıl olacak? Geçen yılın başındaki birçok olumsuz tahmine rağmen, Avrupa'daki genel...
- Advertisement -

Bunlarıda okumalısınız

ilgili haberler