-0.1 C
Berlin
Cumartesi, Ocak 28, 2023

Almanya’da bir eve 1.6 milyon Euro elektrik faturası geldi

- Advertisement -

Almanya’nın Schleswig-Holstein eyaletindeki Norderstedt şehrinden bir Almana, merkezi ısıtma tüketimi için 1.6 milyon Euro fatura gönderildi.

Enerji krizi nedeniyle birçok tüketici bu kış yüksek faturalar ödeyeceğini düşünüyor. Fakat 1.6 milyon Euro’luk bir fatura ile karşılaşmak enerji krizinin de ötesinde kalp krizine götürebilir.

YouTube’da 21 Kasım’da yayınlanan bir videoda Timo Sievert isimli Alman, Stadtwerke Norderstedt’ten gelen mektubu açtığında hemen hemen aynı şeyi yaşadığını söylüyor. Çünkü 7 odalı bölgesel ısıtma sistemine sahip yeni taşındığı 150 metrekare evi için gelen faturada tam olarak 1.647.620,33 Euro yazıyor.

Bu fahiş meblağın sebebi, belediye hizmetlerinin kendisine “olası enerji tasarrufu potansiyelleri hakkında bilgi içeren mektupta” bildirdiği gibi, yılda tahmini 9.840.000 kilovat saat tüketimdi.

Eve yeni taşındığını ve böyle bir tüketimin mümkün olmayacağını söyleyen öfkeli şahsın çektiği videolardan sonra Stadtwerke Norderstedt olayı doğruladı. Oliver Weiss, yanlış faturanın bir sistem bilgisayarı hatasından kaynaklandığını söyledi. Tutarın önceki kiracının yıllık tüketimi üzerinden fatura edildiğini, fakat kilowatt yerine megawatt olarak yanlış değerle hesaplandığını kabul etti.

Tabii ki rakamlar hatalıydı. 1.6 milyonluk fatura karşında kısa bir şok sonrası yanlışlık olduğunu anladığını ifade eden Sievert “Böyle bir faturayı nasıl gönderirsin? Bu hiç komik değil. Giden postayı kimse kontrol etmez mi? Bir büyükanne böyle bir mektup aldığında kanepeden düşerek ölür!” diyerek yaşananların çok amatörce olduğunu ifade etti.

- Advertisement -
- Advertisement -

En son haberler

Avrupa Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Iniş ve Çöküş – Türkiye Rekora doğru gidiyor

Avrupanın ve Türkiyenin 2023 için Gayri Safi Yurtiçi Hasılası nasıl olacak? Geçen yılın başındaki birçok olumsuz tahmine rağmen, Avrupa'daki genel...
- Advertisement -

Bunlarıda okumalısınız

ilgili haberler