17.1 C
Berlin
Çarşamba, Haziran 19, 2024

Almanya’da 1 Aralıkta yürürlüğe giren değişiklikler

Almanya’da 1 Aralıkta yürürlüğe giren değişiklikler

Almanya’da Aralık ayında vatandaşları bekleyen önemli değişiklikler yürürlüğe girecek. İşte tüm değişiklikler…

https://izinyolu.com.tr/

2023 senesinin son ayında Almanya’da vatandaşı ilgilendiren bazı değişiklikler yürürlüğe girecek. Tüm bu değişiklikleri sizler için listeledik.

Zamlı Vatandaşlık Parası aylıkları ödenmeye başlıyor

Vatandaşlık Parası (Bürgergeld) yardımından yararlanan vatandaşlar için ek ödemeler (Zuschlag) 29 Aralık’ta ödenecek. Buna göre tek başına yaşayan yetişkin bireylere 563 euro, çiftlere ise kişi başına 506 euro ödenecek.

Vatandaşlık parasının yanı sıra kira ve ısınma masrafları için ödenen yardımların da erken ödenecek

Bakım sektöründe maaşlara zam

Bakım sektöründe çalışan personelin maaşı, asgari ücret artışı ile birlikte, artırıldı. Buna göre saatlik asgari ücret miktarları şu şekilde:

Bakım uzmanı (Pflegefachkräfte- Nitelikli bakım personeli): 17,65 eurodan 18,25 euroya çıkacak

Bakım uzmanı yardımcıları (Qualifizierte Pflegehilfskräfte): 14,90 eurodan 15,25 euroya çıkacak

Bakım personeli yardımcıları (Pflegehilfskräfte): 13,90 eurodan 14,15 euroya çıkacak

Telefonla hastalık izni

Koronavirüs pandemisi döneminde uygulamaya konan ve hasta olan kişilerin bunu telefonla bildirmelerine izin verilen uygulama 7 Aralık itibariyle kalıcı hale gelecek.

2019 vergi beyanı

2019 yılına ait vergi beyannamesinde bulunacaklar için son tarih 31 Aralık 2023

Konut ek masraflarında yeni düzenleme

Yeni kurala göre ev sahiplerinin bir önceki yılın ek masraflarını kiracılara en geç bir yıl içinde iletmeleri gerekiyor. Buna göre, ev sahipleri 2022 yılına ait ek masrafları en geç 31 Aralık 2023 tarihine kadar iletilmeli. Zaman aşımında kiracıların belirtilen yan masrafı kabul etmeme hakkı bulunuyor. Ancak bu kuralda bir istisna bulunmakta. Bildirim yükümlülüğünün gecikmesinde ev sahibinin bir sorumluluğu bulunmuyorsa belirtilen ek ödemenin kiracı tarafından karşılanması gerekiyor.

Kamyon geçiş ücretine zam

Bu günden (1 Aralık 2023) itibaren ana yollarda kamyonların geçiş ücreti (Maut) zamlı tarifeden alınmaya başlıyor. İklim koruma önlemleri kapsamında, salınan karbondioksitin tonu başına 200 euroluk ek ücret alınıyor.

 

Çim biçme makineleri için sigorta zorunluluğu

AB kapsamında verilen karar uyarınca, saatte 6 ila 20 kilometre hız yapan çim biçme makineleri genel sorumluluk veya motorlu araç sorumluluğuna tabi oldu. Bu kural aralık itibariyle yürürlüğe girdi.

Almanya’da evde esrar yetiştirilmesi ve kullanımı daha serbest olacak

Almanya’da evde esrar yetiştirilmesi ve kullanımı daha serbest olacak

Deutsche Bahn kış tarifesine geçiyor

Deutsche Bahn, 10 Aralık itibariyle kış tarifesine geçiyor. Bu değişiklikle birlikte yeni trenler de kullanımına başlanacak. Bunun yanı sıra gece seferlerinde ve direkt seferlerde yeni bağlantı hatları çalışacak. Kış tarifesi uyarınca bilet fiyatları da artacak.

Münih ve Berlin arasındaki Sprinter sayısı iki saatlik ek bir Sprinter hattı ile iki katına çıkarılacak ve böylece Berlin ve Münih arasında her yönde günde 14 hızlı bağlantıya ulaşılacak.

Berlin ve Kuzey Ren-Vestfalya arasında da yenilikler içeriyor. Aralık ayından itibaren Berlin-Wuppertal-Köln arasında iki saatlik yeni bir ek bağlantı olacak.

Berlin ve Amsterdam arasında da zaman tasarrufu sağlanacak. Sınırda tren değiştirmeye gerek kalmayacak. Bu da Berlin’den Amsterdam’a giden yolcuların varış noktalarına yaklaşık 30 dakika daha hızlı ulaşacakları anlamına geliyor.

Berlin’den Bavyera ve Kuzey Ren-Vestfalya’ya giden güzergahlarda ek bağlantılar ve daha uzun trenler kullanılacak. Bu güzergahlarda mevcut koltuk sayısı yüzde 25’e kadar artacak.

Nürnberg, Jena ve Leipzig arasındaki şehirlerarası bağlantı önemli ölçüde genişletiliyor. Aralık ayından itibaren günde bir yerine beş sefer yapılacak. Rudolstadt ve Ludwigsstadt kasabaları da uzun mesafeli seferlere bağlanacak. Bölgesel seferlerle karşılaştırıldığında Intercity ile yolculuk süresi yaklaşık 30 dakika kısalacak.

Magdeburg ve Hamburg arasında yeni bir doğrudan bağlantı sağlanacak.

ÖBB ile işbirliği sayesinde Aralık 2023’ten itibaren Berlin’den Paris ve Brüksel’e tren seferleri başlıyor. Başlangıçta haftada üç kez, 2024 sonbaharından itibaren ise her gün sefer yapılacak.

Bakım hizmetlerinde ücretlere zam

Federal hükümetin kararı uyarınca Aralık ayında hemşirelik hizmeti veren personeller için asgari ücret miktarı 14,15 euro’ya çıkacak.

Google hesapları silinecek

Google, 1 Aralık 2023’ten itibaren iki yıldan uzun süredir kullanılmayan hesapların silineceğini açıkladı. Açıklamada çoğu eski hesabın iki faktörlü kimlik doğrulamasına sahip olmadığı, bu nedenle yeterli güvenliği sağlayamadığı için silineceğini belirtti.

 

https://izinyolu.com.tr/

Bunlarada göz atın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

389,369BeğenenlerBeğen
131,967TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et
388,281TakipçilerTakip Et
976TakipçilerTakip Et
59,628AboneAbone Ol
- Tanıtım-spot_img
- Advertisement -

Son Haberler