17 C
Berlin
Cuma, Haziran 21, 2024

Darphane’de yeni madeni 5 Türk Lirası’nın basımı görüntülendi! 100 milyon adet basılmıştı: O imgeler dikkat çekti

https://izinyolu.com.tr/Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından, Cumhuriyet’in 100. yılına özel 100 milyon adet hatıra madeni para basıldı. Herkesin merak ettiği paraların basım süreci görüntülendi. Üzerinde birçok imge yer alan yeni 5 Türk Lirası madeni paraları artık Türkiye’nin birçok noktasında bulmak mümkün.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhuriyetin 100. yılı anısına 5 TL değerinde madeni para çıkarıldığını ve tedavüle verildiğini Resmi Gazete’den duyurmuştu. Bir defaya mahsus 100 milyon adet basılan madeni 5 TL için Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ise bu paranın banknot 5 lira ile birlikte kullanılacağını duyurmuştu.

1 MADENİ TÜRK LİRASI İLE BENZİYOR

Hatıra parada 100 yılı anlatan birçok imge yer alıyor. Paranın bir yüzünde Atatürk portresi Bu portrenin altında 100. yılı gösteren bir logo var. Diğer yüzünde ise özel bir tasarım var. Para mevcutta kullanılan 1 lira ile aynı inceliğe sahip. Daha öncede bir çok defa hatıra para basıldı. Vatandaşlar hem hatıra parası olarak saklayabilecek hem de bu para tedavülde kullanılabilecek. Paranın basımı sürüyor.

100. yıl temalı “5 Türk Lirası” tedavül hatıra paranın iç göbeğinde “Türkiye Yüzyılı” logosu kullanıldı. Logonun üzerinde “5” ibaresi, alt kısmında ise “Türk Lirası” ibaresi bulunuyor.

SELÇUKLU YILDIZININ SOLUNDA “TL SİMGESİ”, SAĞINDA İSE “TC”

Dış halkadaki Selçuklu yıldızının solunda “TL simgesi”, sağında ise “TC” sembolleri güvenlik unsuru olarak yer aldı. Altta ise basım yılı “2023” tarihi yer aldı.

PARANIN AĞIRLIĞI 8,25 GRAM

https://izinyolu.com.tr/Ay ve yıldız dış halka ve göbeğin kesiştiği yere gelecek şekilde konumlandırıldı. Paranın ağırlığı 8,25 gram, çapı ise 28,15 milimetre olarak basıldı

 

Bunlarada göz atın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

389,369BeğenenlerBeğen
131,967TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et
388,281TakipçilerTakip Et
976TakipçilerTakip Et
59,628AboneAbone Ol
- Tanıtım-spot_img
- Advertisement -

Son Haberler