17 C
Berlin
Çarşamba, Haziran 19, 2024

İSVİÇRE| Sosyal yardımlar ile yaşayan bir Türk, entegre olmadığı için sınır dışı edildi

40 yılı aşkın süredir İsviçre’de yaşayan bir Türk vatandaşının, entegrasyonda başarısız olduğu ve yaklaşık yirmi yıldır 373 bin Euro’dan fazla sosyal yardım aldığı gerekçeleriyle ülkeden sınır dışı edilmesine ve Türkiye’ye dönmesine karar verildi

İsviçre Federal Mahkemesi, çocukları ve torunları da İsviçre’de olan kadının oturum talebinin reddine yaptığı itirazı, kadının hiçbir zaman iş aramadığını veya sosyal yardımlardan kurtulmaya çalışmadığını iddia ederek reddetti.

Solothurner Zeitung gazetesine göre, 1983 yılında 19 yaşındayken o zamanki kocasıyla birlikte İsviçre’ye taşınan kadın, 2006 yılında eşinden ayrıldı. Kadın o tarihten bu tarafa geçen yaklaşık 17 yıllık süre içerisinde vergi mükellefleri tarafından finanse edilen yardımlarla yaşadı ve 373 bin Euro’dan fazla sosyal yardım aldı.

Mahkeme’ye göre başlangıçta çocuklarına bakan kadın, onlar büyüdükten sonra hiçbir zaman iş aramadı, bunun yerine devletten geçinmeye devam etmeyi tercih etti. Solothurn kantonu otoriteleri de kadının 2020 yılında oturumunu uzatma başvurusunu aynı gerekçelerle reddetti.

“Yerel koşullara başarılı bir entegrasyondan söz edilemez” diyen Federal Mahkeme, kadının yaklaşık 17 yıl boyunca iş bulmak ya da devlete olan bağımlılığından kurtulmak için hiçbir girişimde bulunmadığının altını çizdi.

Federal Mahkeme, “40 yıl İsviçre’de yaşadıktan sonra, şikayetçinin kendi ülkesine yeniden entegre olması kesinlikle kolay olmayacaktır” dedi, ancak kadının Türkiye ile hala çeşitli bağları olduğunu belirtti. Kadının yetişkin olana kadar Türkiye’de yaşadığını ve her yıl tatil için geri döndüğünü belirten mahkeme, bunun “dilsel ve kültürel açıdan hala ülkesine bağlı olduğunu” gösterdiğini belirtti.

Mahkeme, kadının normal turist vizesi ile çocuklarını ve torunlarını görmek için İsviçre’yi ziyaret edebileceğini de ekledi.

Bunlarada göz atın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

389,369BeğenenlerBeğen
131,967TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et
388,281TakipçilerTakip Et
976TakipçilerTakip Et
59,628AboneAbone Ol
- Tanıtım-spot_img
- Advertisement -

Son Haberler