-0.1 C
Berlin
Cumartesi, Ocak 28, 2023

Sırbistan ile Kosova savaşın eşiğinde

- Advertisement -

Kosova’nın kuzeyindeki saldırıların ardından Sırbistan’dan sert açıklamalar geldi. Sırbistan ve Kosova arasında yaşanan gerginlik giderek artıyor. Kosova’nın kuzeyinde dün akşam yaşanan şiddet olaylarından sonra Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Ulusal Güvenlik Konseyi’ni topladı.

Sırbistan Dışişleri Bakanı Starovic yaptığı açıklamada, “Başbakan Kurti Sırpları yok etmeye hazırlarken, bu gece Kosova’da geri dönülmez noktaya doğru yaklaşıyoruz. Son 18 aydaki tek taraflı eylemler buna yol açtı dedi.

SIRBİSTAN İLE KOSOVA GERGİNLİĞİ HAT SAFHADA

Kosova’nın, kuzeyindeki Sırp nüfuslu bölgelerde güvenlik güçlerinin sayısının artırıldığını bildirmesi üzerine Sırbistan ve Kosova bir kez daha gerildi. Sırp nüfusun yoğun yaşadığı Kosova’nın kuzeyindeki 4 belediyede 18 Aralık’ta yapılacak erken genel seçim öncesi Sırbistan ve Kosova bir kez daha karşı karşıya geldi. Kosova tarafı seçim öncesi bölgedeki güvenliği sağladığını belirtirken, Sırbistan tarafı da bölgede yaşayan Sırpların uzaklaştırılmak istendiğini savunuyor. Kosova’nın kuzeyinde durumun sakin ancak gergin olduğu belirtiliyor. Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

- Advertisement -
- Advertisement -

En son haberler

Avrupa Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Iniş ve Çöküş – Türkiye Rekora doğru gidiyor

Avrupanın ve Türkiyenin 2023 için Gayri Safi Yurtiçi Hasılası nasıl olacak? Geçen yılın başındaki birçok olumsuz tahmine rağmen, Avrupa'daki genel...
- Advertisement -

Bunlarıda okumalısınız

ilgili haberler