-0.7 C
Berlin
Cumartesi, Ocak 28, 2023

Amsterdam için yeni hız sınırları geliyor!

- Advertisement -

Hollanda Amsterdam Belediye meclisinin daha önce aldığı kentte birçok sokakta saatte 50km‘den 30km‘ye düşürme kararı netleşmeye başladı. Belediyeye ait web sitesinde yayınlanan bilgiye göre 2023 yılı aralık ayından itibaren kent içi ulaşımda araçların hız limiti şehrin neredeyse %80’inde maksimum hız sınırı 30km‘ye inecek.

Belediyenin trafik güvenliği üzerine yaptığı bir araştırmaya göre şehir sakinlerinin büyük bir bölümü kent trafiğini güvensiz olarak nitelendiriyor. Yapılan ankete göre Amsterdamlıların %67’si trafiği güvensiz bulduğunu belirtiyor ve %83’ü de mevcut hız sınırının güvenli olmayan trafik durumlarına yol açtığını belirtiyor. Elde edilen verilere göre de Amsterdam’da her yıl 20 kişi trafik kazası sonucu hayatını kaybediyor ve 800 kişi ise yaralanıyor. Belediye, kent içi trafikte hızı sınırlayarak kaza sayısını %20 ila %30 oranında azaltmayı hedefliyor.

Toplu taşımada kullanılan tramvaylar için saatte 50km hız sınırı geçerli olmaya devam edecek. Otobüsler için hız sınırı bu araçlar için özel olarak ayrılan yollarda 50km, diğer yollarda ise 30km olacak. Belediye önümüzdeki yıl şehirdeki trafik ışıkları, levhalar ve çizgileri 30km’lik yol gereksinimlerini karşılayacak şekilde ayarlayacak. Bunun yanı sıra kent sakinlerinin 30km hız sınırına alışabilmesi için önümüzdeki yılın başından itibaren çeşitli kampanyalar yürütülecek.

- Advertisement -
- Advertisement -

En son haberler

Avrupa Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Iniş ve Çöküş – Türkiye Rekora doğru gidiyor

Avrupanın ve Türkiyenin 2023 için Gayri Safi Yurtiçi Hasılası nasıl olacak? Geçen yılın başındaki birçok olumsuz tahmine rağmen, Avrupa'daki genel...
- Advertisement -

Bunlarıda okumalısınız

ilgili haberler