7.5 C
Berlin
Salı, Mart 21, 2023

Almanya – Emeklilik Sisteminde değişiklik – Maaşta çift vergilendirme tarih oluyor

- Advertisement -

Almanya. Emeklilik sisteminde yapılacak değişiklikle çift vergilendirme’ye son veriliyor. Emekli maaşlarına yapılacak temmuz zammı belli oldu.

Almanya emeklilik maaşlarının çifte vergilendirilmesini kaldırmak üzere harekete geçti. Medyaya yansıyan bilgilere göre koalisyon hükümeti, emeklilik sigorta primlerinin vergiden düşürülmesine imkân tanıyacak. Bu şekilde de emeklilik maaşının çifte vergilenmesi önlenmiş olacak.

Almanya’da şu anda 20 milyon emeklinin yaklaşık dörtte birinin çifte vergilendirme ile karşı karşıya kaldığı bildirilirken, geri kalan emeklilerin yeni düzenlemelerden önce emekli olmuş ya da hiç vergi ödemek zorunda kalmayacak kadar düşük gelire sahip oldukları açıklandı.

Alman hükümeti, emeklilik maaşının yüzde yüz vergilendirileceği son tarihi 2040 yılından 2060 yılına uzatacak.

Almanya’da 2021 yılında emekli olanlar, emekli maaşlarının yüzde 81’i üzerinden vergi verirken bu durum 2022 yılında yüzde 82’ye çıkartıldı. Vergilendirme oranı her yıl yüzde 0,5 oranında artarak devam edecek ve 2040 yılında yüzde yüz olarak vergilendirilecek. Koalisyon hükümeti, 2040 yılına kadar olan geçiş dönemini 2060 yılına kadar uzatacak.

Emekli maaşları Temmuz zammı belli oldu
Bu arada hükümet 2023 yılı emekli maaşı artışını da açıkladı. Açıklamaya göre, Batı Almanya’daki emeklilerin maaşları 1 Temmuz 2023’ten itibaren yüzde 3.5, Doğu Almanya’daki emeklilerin maaşı ise yüzde 4.2 oranında artacak

- Advertisement -
- Advertisement -

En son haberler

Sirbistan Horgoš Gümrüğü – Araçtaki tüm boşluklar Uyuşturucu Haplarla doldurulmuş

Sırbistan - Macaristan Horgoš Sınır Kapısında geniş Çaplı bir aramada bir Araçın her Bölmesini Uyuşturucu Maddesi olarak bilinen Haplar...
- Advertisement -

Bunlarıda okumalısınız

ilgili haberler